Obrazy akrylowe — co warto o nich wiedzieć?

Obrazy od wielu lat są modną ozdobą wnętrz. Odpowiednio dobrany obraz akrylowy może stać się doskonałą dekoracją domu, szczególnie gdy ten utrzymany jest w nowoczesnym stylu. Wybór ciekawego obrazu, który wpasuje się do aranżacji wnętrza nie jest jednak taki prosty. Należy wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jaki typ obrazu do danego pomieszczenia wybrać.

Aby ułatwić wybór obrazu akrylowego, a także przedstawić nieco szerzej, czym są owe dzieła, napisaliśmy ten artykuł. Dowiesz się z niego:

  • czym są i gdzie powstały farby akrylowe,
  • czy obraz akrylowy sprawdzi się we wnętrzu domu lub mieszkania,
  • jakie są cechy charakterystyczne obrazów malowanych farbami akrylowymi,
  • dlaczego już dziś warto zakupić swój pierwszy obraz akrylowy na płótnie.

Czym są farby akrylowe?

Najprościej rzecz biorąc, farby akrylowe są zwykłymi farbami wodnymi, w których spoiwem jest żywica akrylowa. Najwyższej jakości farby tego typu powinny składać się wyłącznie ze spoiwa oraz pigmentu. Niestety, sporo dostępnych na rynku farb w składzie posiada wypełniacze i inne substancje, które zwiększają objętość farby.

Po raz pierwszy farby akrylowe pojawiły się w USA i na początku wymagały zastosowania rozpuszczalników chemicznych. Dziś są całkowicie rozpuszczalne w wodzie, ułatwiając tym samym pracę artystów, a po wyschnięciu mają doskonałe właściwości, są niezmywalne i permanentne.

Farby akrylowe można sklasyfikować ze względu na kolor, ale również na gęstość:

  • gęste – Heavy Body (maślane)
  • płynne – Fluid (fluidowe)
  • bardzo płynne – High Flow (tłuszczowe)

Konsystencja farby różni się nie zawartością wody, jak myśli większość osób, a rodzajem zastosowanej żywicy.

 

Obraz akrylowy jako dekoracja ścian

Coraz więcej profesjonalnych artystów sięga po farby akrylowe. Mają one bardzo żywe kolory.

Są świetnym wyborem zarówno dla początkujących malarzy jak i dla doświadczonych malarzy, którzy poszukują dzieła wytrzymałego i odpornego na warunki panujące w mieszkaniu.

Decydując się na zakup obrazu akrylowego, należy na samym początku określić miejsce, w którym powiesisz dzieło. Jest to tak naprawdę najważniejszy czynnik, od którego zależy, jak obraz będzie postrzegany i co wniesie do wnętrza Twojego domu.

Nie może być to miejsce bezpośrednio narażone na promienie słoneczne, ponieważ zbyt intensywne światło może powodować, że obraz nie będzie do końca czytelny. W przypadku dzieł sztuki namalowanych przy pomocy farb akrylowych, nie trzeba martwić się jednak o ich trwałość, ponieważ jak już wspomnieliśmy wcześniej, są one bardzo odporne na słońce i wilgotność.

Gdy podejmiesz już decyzję o miejscu, w którym powiesisz obraz – zmierz jaki wymiar ma wybrana ściana. Obraz nie może być zbyt mały ani zbyt duży. Prawidłowe rozmiary dzieła ręcznie malowanego przy pomocy farb akrylowych same w sobie sprawią, że wnętrze będzie prezentować się z klasą.

Ostatnią rzeczą, którą powinieneś wykonać, jest wybór tego, co obraz ma przedstawiać. W kuchni warto postawić na sztukę przedstawiającą martwą naturę, portrety i abstrakcje, które uspokajają. Salon powinien być miejscem relaksu i odpoczynku, a więc najlepszym wyborem na dekorację takiego miejsca będą obrazy abstrakcyjne oraz pejzaże. W przypadku sypialni coraz częściej wybierane są akty oraz żywe obrazy abstrakcyjne, które po przebudzeniu domowników pobudzają wyobraźnię.

Jak widzisz, dokonanie właściwego wyboru nie jest łatwe. Jednak nie musisz się martwić. W przypadku, gdy nie możesz zdecydować się lub nie wiesz jaki typ obrazu kupić, napisz do nas. Pomożemy dokonać decyzji i podpowiemy, co w Twoim przypadku sprawdzi się najlepiej.

 

Jakie są obrazy akrylowe?

Główną cechą obrazów akrylowych odróżniających je od malarstwa olejnego są nasycone barwy i niewielki połysk. Nie wymagają specjalnych warunków do przechowywania i eksponowania, przez co stały się jednym z najpopularniejszych typów obrazów na świecie. W Polsce można znaleźć coraz więcej kolekcjonerów i zwolenników obrazów akrylowych, którzy decydują się na zakup sztuki akrylowej jako zabezpieczenie kapitału lub ozdobę mieszkania.

 

Dlaczego warto posiadać własny obraz akrylowy?

Oprócz ręcznie malowanych obrazów wyróżnić można również obrazy drukowane, które wyglądają niczym obrazy na szkle akrylowym. Te tworzone są przy pomocy komputerów i specjalnych drukarek. Wprawdzie są są one tańsze od ręcznie malowanych obrazów, ale nie charakteryzują się indywidualnym charakterem, gdyż obrazy drukowane są często powielane. Obraz malowany ręcznie warto więc posiadać głównie właśnie ze względu na jego niepowtarzalność. Nawet zwyczajnie wyglądające pomieszczenie może sporo zyskać, gdy na ścianie pojawi się akrylowy obraz w pięknej ramie. Bez problemu mogą być również wieszane w łazienkach i kuchni. Farby akrylowe są odporne na wilgoć, dzięki czemu możesz mieć pewność, że zakupione dzieło nie zniszczy się i przez długi czas będzie cieszyć Twoje oko.

Ponadto, obrazy ręcznie malowane wciąż zyskują na wartości. Nie musisz zatem kupować złota lub innego kruszcu, żeby zabezpieczyć swoje finanse. Możesz bez problemu nabyć interesujące dzieło, które ozdobi wnętrze domu, jednocześnie przez lata zyskując na wartości.

 

Na naszej stronie znajdziesz mnóstwo ciekawych obrazów, które są podzielone tematycznie, w zależności od tego czy interesują Cię abstrakcje, akty czy też portrety. Powinieneś dzięki temu być w stanie bez najmniejszych problemów znaleźć interesujący Cię motyw i obraz, który bezpiecznie do Ciebie dostarczymy.