Kiedy warto stosować ramę do obrazu?

Wiele osób zastanawia się, czy kupując obraz, oprawić go w ramę, która podkreśli jego cechy. W niektórych przypadkach jest to dobrym pomysłem, w innych, rama obrazu może sprawić, że dzieło więcej straci, niż zyska. Decydując się na oprawienie obrazu w ramę, należy wiedzieć, czy całościowy efekt będzie spójny z aranżacją naszego wnętrza, a także czy rama nie przytłoczy dzieła w taki sposób, że zejdzie ono na drugi plan. Jeśli chcesz dowiedzieć się, kiedy warto stosować ramę do obrazu, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu, z którego dowiesz się:

 • w jakich sytuacjach warto montować obraz w ramie,

 • jak wybrać ramę, aby nie zaburzyła charakteru dzieła oraz panującego klimatu w naszym domu,

 • jakie są najpopularniejsze rodzaje ram i opraw do nowoczesnych obrazów.

Czy obraz powinien być z ramą, czy bez?

To, czy ręcznie malowany obraz warto oprawiać, zależy od wielu czynników. Niezależnie od tego, czy jest to dzieło artysty, który chciał coś przekazać, czy obraz namalowany na zamówienie, rama powinna podkreślać najważniejsze elementy dzieła, a także jego charakter. Oprócz tego oprawa obrazu i rama pełnią szereg innych istotnych funkcji:

 • Rama zabezpiecza obraz przed zniszczeniem lub uszkodzeniem. Obraz namalowany na płótnie nie jest szczególnie odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Rama chroni dzieło przed przypadkowymi uderzeniami.

 • Rama obrazu zamyka kompozycje artysty i nawiązuje do stylistyki namalowanego dzieła. Złote ramy podkreślają klasyczny charakter dzieła (pejzaż, portret, scenki rodzajowe). Czarne ramki dodają elegancji, nowoczesności i klasy.

 • Eksponują obraz na ścianie. Sam obraz powieszony na ścianie może prezentować się ciekawie, jednak dopiero oprawiony w ramę naprawdę przykuwa uwagę gości i domowników.

 • Tworzą połączenie pomiędzy dziełem a aranżacją wnętrza. Decydując się na dzieło niepasujące tematycznie do stylu wnętrza, możesz wybrać ramę, która połączy oba style.

Jak wybrać ramę do obrazu?

Żeby dobrze dopasować i wybrać ramę do zakupionego obrazu, należy mieć pewne doświadczenie oraz wyczucie plastyczne. Nie każda drewniana rama będzie pasować do nowoczesnych obrazów na płótnie. To samo tyczy się aluminiowych smukłych ram, do dzieł w stylu klasycznym. Istnieją jednak zasady, dzięki którym nawet osoba bez dużej wiedzy będzie w stanie dobrać ramę do obrazu w taki sposób, aby żaden specjalista w tej dziedzinie nie mógł się do niczego przyczepić. To, na co należy zwrócić uwagę to:

 • Tematyka obrazu. Obrazy nowoczesne, jak: abstrakcja, realizm, wydruki, czy surrealizm, idealnie wpasowują się w ramy o cienkich i prostych kształtach. Dobrze sprawdzą się pastelowe, srebrne, czarne lub białe ramki, które wyłącznie podkreślą przesłanie artysty. Jest to bardzo ważne, ponieważ uważa się, że nowoczesne dzieła nie mogą być przytłoczone dużą ramą. To dzieło jest najważniejsze, a rama ma wyłącznie nawiązywać do delikatnych elementów kompozycji.

 • Kolorystyka dzieła. Obraz, w którym dominują barwy zielone, będzie dziwnie wyglądał oprawiony w fioletową lub czerwoną ramę. Należy pamiętać, że do zimnych barw, należy wybierać zimne kolory ram. W przypadku ciepłych odcieni, jak np. czerwony, brązowy, czy pomarańczowy, świetnie sprawdzą się złote, drewniane lub wykonane z brązu ramy. Najprostszym sposobem pozwalającym dobrać ramy do zdjęć i obrazów, jest wytypowanie kilku narożników i przyłożenie ich do obrazu.

 • Styl wnętrzarski. Jeśli Twój dom lub mieszkanie urządzone jest w stylu skandynawskim, nie stosuj ram o grubych bokach i bogatych zdobieniach. Musisz poznać styl swojego wnętrza i wybrać taką ramę, która będzie pasować do obrazu i nie zakłóci panującego w pomieszczeniu ładu. Do nowoczesnych wnętrz pasują ramki o prostych kształtach i niedużych wymiarach, do klasycznych — drewniane ramy, a do wnętrz z przepychem, idealnie nadają się oprawy o królewskim charakterze.

 • Styl i charakter właściciela. Wybierając ramę, konieczne jest również zwrócenie uwagi na własne “widzimisię”. W końcu to Tobie jako właścicielowi całość ma przypaść do gustu i kojarzyć się z czymś przyjemnym, do czego będziesz chętnie wracać, spoglądając na kupione dzieło. Jeśli zatem uważasz, że wybrana rama będzie pasować do posiadanego dzieła, a mimo to nie spełnia ona żadnych powyższych zasad — nie przejmuj się tym. Wybierz tę, która przykuła Twoją uwagę.

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się również ramy wykonane z surowego drewna, delikatnie bejcowane w matowych kolorach. Ich surowość wykonania pasuje do wielu nowoczesnych aranżacji wnętrz, w tym industrialnego, loftowego, czy skandynawskiego.

Rodzaje ram i opraw do obrazów

Współcześnie znana rama jest konstrukcją dopasowanych do siebie listewek, które nakładane są w odpowiedni sposób na obraz w celu wydobycia jego cech oraz zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. W Polsce najpopularniejsze są obecnie ramy:

 • Klasyczne. Są to szerokie ramy dodające głębi oprawionemu dziełu. Bardzo często wykonane są z drewna, stopu metali lub innego materiału. Kolory ram klasycznych to srebro, złoto, oraz brąz. Znaleźć można również ramy klasyczne pokryte spatynowanym złotem.

 • Nowoczesne. Proste, geometryczne, cienkie ramki, w których przeważają pastelowe kolory, a także biele i czernie. Często znaleźć można ramki ze szczotkowanego metalu, aluminium lub srebra, które w wyraźny sposób podkreślają specyfikę obrazu.

 • XIX-wieczne. Są to bogato zdobione ramy, w których dominującą barwą jest złoto. Ten typ oprawy obrazu doskonale łączy się z dziełami klasycznymi, a także malarstwem podniosłym, przekazującym coś więcej niż zwykłe wrażenia wizualne.

 • Młodopolskie. Młodopolskie ramy obrazów i zdjęć są wykonane z drewna, a ich zdobienia mogą być naprawdę bogate lub niemal niewidoczne Ramki tego typu kojarzą się głównie z prostotą polskiej wsi.

 • Passe-partout. Kartonowe ramki umieszczane w oprawie obrazu zasłaniająca jego brzegi. Jest to najtańszy typ ramy, który nie zapewnia zbyt dużej ochrony mechanicznej, jednak idealnie pasuje do niektórych designerskich obrazów.

Jak widzisz, oprawianie obrazów w ramy wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. W czasach, gdzie wygląd i stylistyka wnętrza jest bardzo ważna, dobranie nieodpowiedniej oprawy do obrazu może zaburzyć całą aranżację, budząc w domownikach niepokój lub zakłopotanie. Warto zatem oprawić obraz w taki sposób, aby rama stanowiła pewnego rodzaju okno, na świat przedstawiony wewnątrz wizji malarza.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem obrazu ręcznie malowanego lub ramy, skontaktuj się z nami. Rozwiejemy Twoje wątpliwości i pomożemy dokonać słusznego wyboru.