Obrazy olejne ręcznie malowane — co warto o nich wiedzieć?

Obrazy olejne na płótnie są unikalną ozdobą, która każdemu wnętrza doda klasy i charakteru. Są one sposobem na wyrażenie myśli oraz wewnętrznej strony właściciela domu. Od kilkunastu lat są również sposobem na zabezpieczenie swoich finansów, który nie spoczywa w sejfie, a dumnie wisi na ścianie, ciesząc oczy domowników. Nie zawsze tak jednak było. Kiedyś obrazy olejne były przeznaczone wyłącznie dla wyższych klas, a dzieła dawnych wybitnych artystów wyceniane są dziś w milionach dolarów.

Gdzie jednak znaleźć i kupić obrazy olejne? Jeśli jesteś tego ciekawy, sprawdź dalszą część wpisu, w której znajdziesz odpowiedź na to pytanie, a także dowiesz się:

 • jaka jest historia malarstwa olejnego i czym tak naprawdę jest malowanie farbami olejnymi,
 • w jaki sposób wybrać obraz olejny na płótnie.

Czym jest malarstwo olejne i jaka jest jego historia?

Malarstwo olejne jest w skrócie techniką malarską polegającą na pokrywania podobrazia (płótna lub deski) przy pomocy farb, składających się z oleju oraz odpowiednich pigmentów. W dawnym czasach stosowany był również wosk, którego zadaniem było spowolnienie oddzielania się oleju lnianego od pigmentu. Jest to technika, posiadająca dużą swobodę w doborze i  mieszaniu barw, a także pozwalająca tworzyć efekty półprzezroczystości.

Pierwsze wzmianki na temat obrazów olejnych pojawiły się w XV wieku w Niderlandach. Bardzo szybko rozpowszechniła się na całą Europę, gdzie artyści rozwijali własne style, a także tworzyli nowe metody, całkowicie zmieniające wcześniejsze podejście do malarstwa.

Przez ok. 300 lat, receptura produkowania farb olejnych nie uległa zmianie. Dopiero w XIX wieku do farb zaczęto dodawać pigmenty syntetyczne, jednak proces ten bardzo szybko się zakończył. W XX wieku dokonano bowiem przełomu technologicznego, co umożliwiło tworzenie farb olejnych wodorozcieńczalnych. Również w XX wieku, farby zaczęto pakować w opakowania ołowiano-cynowe, dzięki czemu artyści mogli wynosić farby w plener.

Artyści do dziś tworzą obrazy własnoręcznie malowane przy pomocy tego typu farb. Stosują jednak nowoczesne techniki oraz narzędzia, które ułatwiają cały proces tworzenia obrazu.

Gdzie kupić obrazy olejne?

Decydując się na zakup obrazu olejnego, najlepiej jest wybierać dzieła polskich artystów. Wspieranie osób, które tworzą w naszym kraju, jest bardzo ważne, a zarówno sami artyści, jak i ich dzieła sztuki nie odstają od tych często sprowadzanych zza granicy.

Można znaleźć sporo galerii sztuki i sklepów online, oferujących ciekawe obrazy ręcznie malowane. Jedną z tego typu stron jest nasza obrazy-sztuki.pl, na której znajdziesz: portrety, pejzaże, obrazy strukturalne, obrazy abstrakcyjne, akty i wiele więcej.

Wszystkie obrazy dostępne w naszym serwisie wykonane są z najwyższej jakości materiałów i farb, dzięki czemu przez lata będą ciekawą ozdobą Twojego wnętrza.

Popularne gatunki malarskie w obrazach olejnych

W zależności od rodzaju farb artyści tworzą różne dzieła. Tak jak w przypadku farb akrylowych będą to wszelkiego rodzaju nowoczesne gatunki, tak w przypadku farb olejnych, sprawa wygląda nieco inaczej.

Najpopularniejsze gatunki malarskie, do których korzysta się z farb olejnych to:

 • martwa natura
 • abstrakcja
 • portret
 • pejzaż
 • weduta
 • akt
 • batalistyka

Wybór jednego z przedstawionych powyżej gatunków nie jest łatwy. Coraz częściej w domach polaków goszczą jednak obrazy abstrakcyjne, które w zależności od osoby, mogą przedstawiać zupełnie coś innego. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach, które potrzebują nieco elegancji i stylu.

Jak wybrać idealny obraz olejny na płótnie?

Wybór idealnego obrazu nie jest łatwy. Kiedyś, tego typu dzieła, można było wyłącznie kupić stacjonarnie, gdzie do wyboru było kilka sztuk. Dziś przeglądając Internet, można trafić na dziesiątki lub setki obrazów olejnych na sprzedaż, które wpadną w nasze gusta. Podjęcie decyzji i wybranie wyłącznie jednego z nich może okazać się bardzo trudnym zadaniem. Istnieją na szczęście sposoby, dzięki którym proces ten stanie się zdecydowanie prostszy.

 1. Na początku powinieneś ustalić, w jakim stylu jest urządzone Twoje wnętrze. Nie każdy obraz będzie pasował bowiem, do mieszkania urządzonego w stylu loft lub glamour. Tak więc kolejno:
  1. proste i nowoczesne obrazy – doskonale sprawdzą się w nowoczesnych, industrialnych i loftowych wnętrzach,
  2. dzieła przepływające luksusem – idealnie wpasują się do wnętrz w stylistyce ekskluzywnej i eklektycznej,
  3. abstrakcja – w zależności od kolorystki, obrazy abstrakcyjne mogą sprawdzić się w niemal każdym wnętrzu,
  4. obrazy klasyczne i neutralne – dzieła o stonowanych barwach dobrze współgrają z wnętrzami hampton, skandynawskimi oraz rustykalnymi.
 2. Zwiększ swoją wiedzę na temat sztuki. Jeśli na Twojej ścianie ma pojawić się wartościowe dzieło, warto, byś umiał coś na jego temat opowiedzieć.
 3. Kolejną rzeczą, jest określenie, jaki cel ma pełnić obraz. Jeśli ma być to wyłącznie ozdoba, spróbuj dokładnie wybrać taki, który wpasuje się w powyżej zawarte informacje. Jeśli zaś szukasz czegoś, więcej, spróbuj znaleźć obraz, który coś Ci przypomina
 4. Obraz może kojarzyć się z Twoją przeszłością, wydarzeniem, osobowością lub hobby. Ważne, byś wybrał coś, co zawsze będzie przypominać o czymś ważnym.
 5. Obejrzyj dzieła i ustal, czy bardziej kręcą Cię nowoczesne, czy klasyczne dzieła.

Tak więc, jeśli zależy Ci na ręcznie malowanym obrazie olejnym, po prostu słuchaj własnego wnętrza, kierując się przy tym wiedzą i rozumem. Nie dokonuj tej decyzji pochopnie, przejrzyj różne sklepy i wybierz kilka najbardziej interesujących propozycji. Dopiero po znalezieniu 3-5 dzieł, wybierz te, które najbardziej Ci odpowiada i przedstawia Twoje wnętrze lub duszę.

 

Obrazy olejne ręcznie tworzone są dekoracją, która każdemu wnętrzu nada klasy i wartości. To, czy będzie to dzieło klasyczne, nowoczesne, czy abstrakcyjne, nie ma w rzeczywistości dużego znaczenia. Najważniejsze jest tak naprawdę to, by obraz podobał się Tobie i pasował do wnętrza domu, który stworzyłeś.