Jak kolory obrazów wpływają na wnętrze domu i nasze samopoczucie

Kolory mają wbrew pozorom ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Odpowiednio dobrane barwy w domu czy mieszkaniu mogą sprawić, że każdego ranka będziemy budzić się pełni zapału lub zniechęceni do nadchodzących w danym dniu wydarzeń. Obrazy, które podświadomie wpływają na nasze emocje, również są nieocenionym źródłem siły i motywacji. Pomarańczowe ręcznie malowane dzieła mogą zachęcać do działania i już od pierwszych minut o poranku pobudzać, zaś obrazy stonowane w neutralnych barwach — uspokajać. To, jaka powinna być dominująca barwa w powieszonym w salonie lub sypialni obrazie, zależy od Twojego charakteru i stylu, aranżacji wnętrza i celu, w jakim kupujesz obraz. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na jakie kolory warto postawić, kupując ręcznie malowany obraz, sprawdź dalszą część artykułu. Oprócz tego dowiesz się również:

  • dlaczego kolory są tak istotne w naszym życiu,

  • jaka powinna być dominująca barwa obrazów w sypialni i salonie,

  • dlaczego warto kupić obraz ręcznie malowany od polskiego artysty.

Dlaczego kolorystyka obrazów jest istotna?

Kolor, jaki pojawia się na obrazach powieszonych na ścianach mieszkania, odzwierciedla energię, którą będziesz w stanie poczuć po przekroczeniu progu mieszkania. Zależnie od tego, czy decydujesz się na zakup obrazu do salonu, jadalni, sypialni, kuchni, czy domowego biura, kolor dzieła, może Cię relaksować, pobudzać, rozluźniać lub zachęcać do działania. Tak naprawdę nie ma jednej reguły, która mówi, że dany kolor sprawdzi się w Twoim mieszkaniu. Wszystkie barwy mają swoje wady i zalety, a to, jaką wybierzesz, powinno zależeć od Twoich preferencji i efektu, który chcesz uzyskać.

Poza tym już w 1708 roku udowodniono, że temperatura kolorów jak i ich odcień ma ogromne znaczenie. Niektóre sprawiają, że działamy pewniej i z większym zapałem, inne wywołują uczucie zmęczenia i osowienia. Dodatkowo każdy kolor posiada wyjątkowe cechy, które wpływają na domowników i ich reakcje. Czerwienie stymulują do podejmowania szybkich decyzji oraz determinują skrywane pragnienia. Zielenie symbolizują wzrost i harmonię, która bardzo dobrze sprawdza się w jadalni oraz kuchni.

Jaki kolor obrazów w sypialni?

Sypialnia powinna być oazą spokoju, miejscem wyciszenia, zdrowego snu, a także miłosnych uniesień. Wpasowanie kolorystyki obrazy we wszystkie powyższe kryteria nie jest łatwe. Żeby to zrobić, należałoby kupić obraz, na którym przedstawiony jest spokojny strumień w abstrakcyjnych żywych kolorach. Jednak taki obraz nie wnosiłby do wnętrza prawdziwych wartości. Należy zatem zdecydować, czy zależy nam na spokojnej lub żywej atmosferze w naszej sypialni.

Dodatkowo warto tu zwrócić uwagę na kolorystykę ścian oraz mebli. Obraz powinien kolorystycznie wpasowywać się w aranżację wnętrza, by tworzyć jednolitą i spójną całość. Można oczywiście pomalować ściany na pastelowe i naturalne kolory, które sprawią, że w sypialni będzie panował błogi i spokojny nastrój, a obraz wybrać w rozbudzających zmysły barwach. Jednak w takiej sytuacji należy zwrócić uwagę, by kolory we wnętrzu zbytnio nie kontrastowały. Żeby sprawdzić, czy wybrane kolory będą do siebie pasować, możesz skorzystać z palet kolorów dostępnych w Internecie lub aplikacji tworzących ciekawe połączenia kolorystyczne.

Jaki kolor dzieł do salonu?

Salon to jedno z pomieszczeń, w którym może panować największa różnorodność kolorystyczna w całym domu. W zależności od tego, na jaką atmosferę chcesz postawić w swoich 4 kątach, powinieneś wybrać barwy ciepłe lub chłodne. Obrazy w odcieniach zieleni dodają elegancji i stylu, a także wprowadzają stan relaksu. Popielate kolory, mimo neutralności, również mogą wprowadzić wiele do nowoczesnego salonu. Mimo że głównie służą jedynie jako akcent lub dodatek, w ręcznie malowanych obrazach wprowadzają delikatność, która bardzo dobrze odpręża.

Jeśli Twój salon ma być głównie miejscem spotkań ze znajomymi, którzy wprowadzają do Twojego życia radość i pozytywną energię, zastanów się nad obrazem w kolorze żółtym, błękitnym lub delikatnym różu. Te barwy odpowiadają w głównej mierze za żywą atmosferę i dobre samopoczucie domowników oraz gości.

Obrazy ręcznie malowane — dlaczego warto je mieć?

Rękodzieło i sztuka z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. W ciągu ostatnich kilku lat popyt na ręcznie malowane dzieła wzrósł o kilkanaście procent. Mimo to, ilość artystów sprzedających swoje dzieła, prawie się nie zmieniła. Kupując obraz ręcznie malowany od polskiego artysty, wspierasz nie tylko jego twórczość, ale również inwestujesz w swoją przyszłość. Dzieła, nad którymi malarze spędzają często całe dnie lub tygodnie, są nowoczesnym i eleganckim sposobem długoterminowego inwestowania pieniędzy. Kupując obraz, nabywasz bowiem sztukę, którą możesz każdego dnia cieszyć wzrok, a także pokazywać ją gościom i rodzinie. Wisząc w bezpiecznym miejscu na ścianie, wyłącznie zyskuje na wartości, a dodatkowo może przypominać Ci o Twoim sukcesie, ciekawym przeżyciu lub historii z dzieciństwa.

Zakup ręcznie malowanego obrazu w odpowiednim kolorze jest zatem idealną inwestycją dla osób ceniących sztukę, które chcą by wnętrza ich domów posiadało „to coś”.