Nowoczesne obrazy do salonu — jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

Salon jest według nas najważniejszym miejscem w domu, gdyż właśnie tam spędzamy większość wolnego czasu oraz spotykamy się ze znajomymi i rodziną. Właśnie dlatego w salonie obraz może cieszyć najwięcej par oczu i najczęściej tam właściciele decydują się powiesić ręcznie malowane obrazy. Odpowiednio dobrany obraz może wprowadzić do tego pomieszczenia klimat, który będzie sprzyjał relaksowi i popołudniowym pogawędkom, a z drugiej strony będzie elementem, który pozwoli nam poczuć się choć odrobinę luksusowo.

 

Jeśli interesuje Cię zakup nowoczesnego obrazu na ścianę do salonu, przeczytaj dalszą część wpisu, z której dowiesz się:

 • co może przedstawiać obraz powieszony na ścianie w salonie,
 • dlaczego warto posiadać obraz w salonie
 • w jaki sposób dobrać obraz, aby ten pasował do aranżacji salonu,
 • jaką ramę do obrazu wybrać.

Obraz do salonu — co może przedstawiać?

Dzieła sztuki, które wieszane są w salonie, często nie przedstawiają niczego szczególnego dla ich właścicieli. To duży błąd. Obraz, powinien symbolizować coś, z czego jesteśmy dumni lub jakąś historię, którą z chęcią wspominamy. Nie musi jednak przedstawiać danej historii w sposób dosłowny. Może to być niewielki szczegół, który dostrzec można wyłącznie po wpatrzeniu się w dzieło. Oprócz tego, w salonach bardzo często pojawiają się obrazy przedstawiające:

 • stylowe abstrakcje, wprowadzające energię do pomieszczenia,
 • piękne pejzaże przedstawiające wyjątkowe miejsca na ziemi,
 • repliki znanych dzieł, które, mimo że są mało oryginalne, świetnie sprawdzają się jako stylowe obrazy do nowoczesnych wnętrz,
 • motywy roślinne, dzięki którym do pomieszczenia dostaje się nuta świeżości.

Wybór obrazu zależy tak naprawdę wyłącznie od Ciebie. Nie musisz decydować się na dzieło, które koniecznie coś symbolizuje lub pasuje do aranżacji salonu. Możesz bez problemu wybrać obraz na płótnie, który Ci się po prostu podoba. Pamiętaj jednak, by kupić takie dzieło, o którym będziesz w stanie coś powiedzieć. Jeśli podoba Ci się abstrakcja, pomyśl, dlaczego tak jest i co według Twojego wnętrza ma ten obraz, czego nie mają inne. Niemniej jednak zawsze podczas wyboru obrazu pamiętaj, że wybrane dzieło sztuki ma podobać się głównie Tobie. To w końcu Ty będziesz niemal codziennie je oglądać, a więc to na Twoje samopoczucie będzie miało ono największy wpływ.

 

Dlaczego warto zdecydować się na obraz do salonu

Obrazy do salonu są dla wielu osób często wybieranym sposobem na dodanie do wnętrza „tego czegoś”. Najczęściej właśnie w salonie znaleźć można wolną przestrzeń do zawieszenia wybranego obrazu. Salon to też miejsce, w które udajemy się, aby odpocząć. Dlaczego więc nie zrelaksować się przy widoku wybranego przez nas obrazu?

Oprócz powyższych, zauważyć można także zalety umieszczenia obrazu w salonie przez wzgląd na praktyczne użytkowanie. Obraz mógłby znaleźć swoje miejsce również w korytarzu czy salonie, jednak wtedy trzeba zwrócić uwagę na możliwość uszkodzenia go podczas wykonywania codziennych czynności. Salon jest więc miejscem, w którym obraz jest najbardziej bezpieczny.

W naszym sklepie znajdziesz wiele dzieł z różnych kategorii, które możesz powiesić w swoim domu. Stylowe obrazy do salonu znajdujące się w naszej ofercie są przygotowywane przez polskich artystów z największą starannością. Kupując u nas, otrzymujesz piękny obraz do pokoju, jednocześnie wspierając młodych i utalentowanych ludzi oraz polską markę.

Jak dopasować obraz do aranżacji salonu

Istnieje wiele czynników, na które należy zwrócić uwagę. Główne z nich to wielkość pomieszczenia i jego zaaranżowanie. Nie ma jednej reguły dla wyboru obrazów do salonu. Poniżej przedstawiliśmy jednak kilka wskazówek, dzięki którym możesz dopasować swój obraz do przestrzeni.

 1. Kolorystyka i znaczenie barw. Obrazy w wyrazistych i żywych kolorach dodają energii pomieszczeniu, które zaaranżowane jest w raczej jednolitych, jasnych barwach. Z kolei stonowane dzieła mogą wnieść spokój do tętniącego życiem pokoju. Podczas wybierania dominujących kolorów obrazu, warto zwrócić uwagę, by w salonie panowała równowaga.
 2. Motyw obrazu. W zależności od aranżacji wnętrza, możesz skupić się na nieco innych motywach. W salonach klasycznych sprawdzą się kompozycje kwiatowe i pejzaże, w nowoczesnych — architektura i abstrakcja, a w stylach śródziemnomorskich idealnie sprawdzą się dzieła przywołujące myśli oraz egzotyczne kraje.
 3. Miejsce na obraz. Nigdy nie wieszaj kilku różnych obrazów obok siebie. Wybierając miejsce na nowy obraz, skup się na tym, by wielkość obrazu pasowała do ściany, na której chcesz go powiesić. W salonie najlepszym i najczęściej wybieranym miejscem do powieszenia obrazu jest ściana nad sofą.
 4. Przestrzeń wokół dzieła. Jeśli chcesz, by obraz przykuwał uwagę, usuń zbędne dekoracje i zadbaj o wolną przestrzeń na ścianie. Zbyt duża liczba dekoracji przytłoczy je i zepchnie na drugi plan. Pamiętaj także, by obraz nie został przypadkowo przysłonięty przez zasłonę lub roślinę.
 5. Rozmiar obrazu. To, czy wybierzesz obraz poziomy, czy pionowy, zależy od wielkości ściany. Musisz dopasować go w taki sposób, by optycznie nie zmniejszyć pomieszczenia. Nad długimi kanapami wieszaj raczej duże poziome obrazy. Na niewielkich ścianach natomiast wypróbuj płótna kwadratowe lub pionowe.

Pamiętaj, wszystko zależy od tego jaki efekt ma być osiągnięty dzięki zawieszeniu obrazu w danym miejscu.

 

Obraz do salonu — z ramą czy bez?

Ostatnią kwestią, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest rama obrazu. Niektórzy wolą obrazy ścienne bez ram, inni preferują eleganckie obrazy obudowane w piękne złote ramy. W tym przypadku, dajemy Ci dużą swobodę, jednak osobiście uważamy, że obrazy lepiej prezentują się w ramach. Jeśli nie wiesz jaką ramę wybrać, skorzystaj z poniższych rad lub napisz do nas.

Uważamy, że do nowoczesnych wnętrz pasują raczej wąskie i nierzucające się w oczy ramy, których zadaniem jest podkreślenie charakteru obrazu. W bardziej klasycznych aranżacjach, np. glamour, lepiej mogą się sprawdzić obrazy z dużymi, ozdobnymi ramami.

W niektórych przypadkach rama może pełnić rolę elementu łączącego motyw obrazu ze stylem wnętrzarskim. Przydaje się to w sytuacji, w której aranżacja wnętrza i obraz pochodzą z różnych stylów. Dobrze dobrana rama jest w stanie zniwelować ten problem.

 

Jeżeli zależy Ci na wprowadzeniu do salonu spokoju lub energii, to właśnie dekoracje ścienne, takie jak ręcznie malowane obrazy będą świetnym wyborem. Wielość motywów i kategorii dzieł sprawia, że niemal każdy znajdzie coś, co przypadnie mu do gustu. W naszej galerii online znajdziesz modne obrazy do salonu, a także innych pomieszczeń, dzięki którym mieszkanie nabierze klasy i charakteru.