Obrazy abstrakcyjne na płótnie — Jak wybrać? Co warto o nich wiedzieć?

Obrazy abstrakcyjne są w ostatnich latach jedną z najczęściej wybieranych dekoracji na ścianę. Sprawdzają się one zarówno we wnętrzu salonu, sypialni, jadalni a nawet… toalety. Abstrakcje zdobią ściany zarówno nowoczesnych jak i klasycznych wnętrz, którym nadają odrobiny ekspresjonizmu i są świetnym sposobem na przemycenie do wnętrza większej ilości kolorów. Na rynku można znaleźć zarówno kolorowe jak i czarno-białe, iluzjonistyczne abstrakcje, abstrakcje. Wyobraźnia artystów nie ma granic, dlatego decydując się na zakup obrazu abstrakcyjnego, bez problemu powinieneś znaleźć obraz na płótnie, który sprosta Twoim wymaganiom.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest malarstwo abstrakcyjne i jakie są jego rodzaje,
  • do kogo głównie kierowane są obrazy abstrakcyjne,
  • gdzie warto powiesić obraz w nowoczesnym wnętrzu,
  • w jaki sposób wybrać obraz abstrakcyjny, by ten wniósł coś do wnętrza i zwracał na siebie uwagę.

Malarstwo abstrakcyjne — nowoczesny charakter Twojego domu

Sztuka abstrakcyjna (wbrew pozorom) towarzyszy ludziom od bardzo długiego czasu. Już w starożytnych zdobieniach na ceramice lub rysunkach w jaskiniach można zauważyć, że ludzie przejawiali chęć do tworzenia dzieł, które nie zawsze mają jakiś sens. Jednak dopiero na początku XX wieku moda na abstrakcję ogarnęła niemal całą Europę, kształtując nowe nurty tej dziedziny malarskiej.

Obecnie sztukę abstrakcyjną można podzielić na dwie podstawowe kategorie: abstrakcjonizm geometryczny oraz niegeometryczny. Nazwy mówią same za siebie i jak łatwo się domyślić, sztuka geometryczna skupia się na formach geometrycznych i figurach, natomiast niegeometryczna posługuje się dowolnymi barwami i kształtami.

  • Abstrakcja geometryczna. W tej kategorii bardzo łatwo jest wyróżnić kilka głównych nurtów. Pierwszym, jednocześnie najbardziej popularnym jest konstruktywizm. Opiera się ona na formach rozmieszczonych względem siebie, według pewnego klucza. Figury odpowiednio wchodzą na siebie i oddziaływują, wpływając na emocje i myśli oglądającego. Innymi podkategoriami sztuki geometrycznej, są supermatyzm oraz neoplastycyzm. Są to jeszcze bardziej uporządkowane gatunki, opierające się na prostych formach, a także poziomych i pionowych liniach. Pionowe linie symbolizowały w nich dynamikę, a poziome — statyczność.
  • Abstrakcja niegeometryczna (ekspresjonizm). Ten rodzaj abstrakcji polega głównie na kolorach i plamach. Trudno jest tu znaleźć konkretne kształty i figury, ponieważ twórcy chcieli, by ich dzieła wychodziły ponad realność. Duży wpływ na tworzenie dzieł tego typu mają emocje i impulsy. Tak duży, że w późniejszym czasie powstał dodatkowy kierunek – action painting, który nosi potoczną nazwę malarstwa gestu. Opiera się on na ekspresyjnym kapaniu farbą na płótno i tworzeniu linii wraz ze swoimi uczuciami.

Jak widzisz, abstrakcyjne obrazy nawet w podstawowym zakresie można podzielić na wiele kategorii i podkategorii. Oprócz wyżej wymienionych można dziś znaleźć o wiele więcej rodzajów sztuki abstrakcyjnej, które często trudno jest opisać. Zawarta powyżej wiedza, powinna Ci jednak w zupełności wystarczyć, by podczas zakupu obrazu, dokonać prawidłowej decyzji.

Obrazy abstrakcyjne na płótnie. Dla kogo ?

Można znaleźć mnóstwo osób kochających sztukę abstrakcyjną, zaczynając od najmłodszych fanów sztuki, a kończąc na doświadczonych i starszych osobach. Trudno jest zatem jednoznacznie określić, dla kogo idealnie sprawdzą się nowoczesne obrazy abstrakcyjne. Niemniej jednak można wyróżnić typy osób, a także posiadaczy domów i mieszkań, do których idealnie będzie pasować ta sztuka.

Obrazy abstrakcyjne na płótnie idealnie sprawdzą się w przypadku osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z dziełami sztuki, ale nie wiedzą, od czego zacząć. Obraz abstrakcyjny, w zależności od wyobraźni odbiorcy, może dla każdego przedstawiać coś zupełnie innego.

Innym typem ludzi, dla których abstrakcja na płótnie będzie idealnym wyborem, są właściciele nowoczesnych mieszkań. Jeśli czujesz, że Twojemu wnętrzu czegoś brakuje, poszukaj obrazu o stonowanej lub żywej kolorystyce, który wniesie do niego sporo charakteru. Obrazy abstrakcyjne idealnie sprawdzają się w loftach, mieszkaniach industrialnych i innych nowoczesnych aranżacjach, jako uzupełnienie wyraźnego charakteru.

Oprócz tego, abstrakcje są również świetnym pomysłem na prezent dla bliskich czy ulokowanie pieniędzy w ciekawy sposób.

 

Obrazy abstrakcyjne w jadalni, salonie i sypialni

Wiesz już, że sztuka abstrakcyjna świetnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. W jakim jednak miejscu powiesić obraz, by zwracał uwagę gości i cieszył Twój wzrok każdego dnia? Odpowiedź jest prosta – w jadalni, salonie lub sypialni.

Jeśli chcesz wybrać abstrakcyjny obraz do salonu, zwróć jednak uwagę na to, by prezentował się spójnie do aranżacji wnętrza. Kolorystyka dzieła musi być w miarę podobna lub jeśli wiesz, co robisz, może zupełnie odstawać od stylu danego pokoju. Wtedy jednak musisz zwrócić uwagę na to, by obraz nie stał się jedynym elementem, na jaki goście będą zwracać uwagę.

W przypadku jadalni, najlepiej jest postawić na nierzucające się w oczy dzieła i spokojne kolory. Idealnie sprawdzą się tu czarno-białe obrazy, które pasują niezależnie od tego, jak urządzona jest Twoja kuchnia i jadalnia.

Do sypialni najlepszym obrazem abstrakcyjnym będzie taki, który pobudza myśli i coś Ci przypomina. Dzięki temu od razu po przebudzeniu przypomnisz sobie o czymś miłym lub spoglądając na żywo wyglądające dzieło, zyskasz więcej energii na nadchodzący dzień.

 

Czym kierować się przy wyborze obrazu abstrakcyjnego?

Decydując się na zakup obrazu abstrakcyjnego, trzeba kierować się głównie własnymi upodobaniami i marzeniami. Nie musisz skupiać się na tematyce czy precyzji wykonania, jak w przypadku innych dzieł. Tu liczysz się tylko Ty.

Musisz jednak pamiętać o tym, by kupując obraz, wybrać go w taki sposób, by pasował do Twojego domu lub mieszkania. Nie może być on zbyt mały, ani zbyt duży. Warto też zwrócić uwagę na kolory, które powinny współgrać z całością aranżacji wnętrza.

Wybór obrazu abstrakcyjnego nie jest łatwy, ale według nas zdecydowanie prostszy niż w przypadku pejzaży czy portretów.