Jak domowym sposobem wyczyścić obraz olejny?

Jeżeli posiadasz w domu obrazy olejne na płótnie to warto wiedzieć w jaki sposób dbać o nie, aby jak najdłużej zachowały swoją świetność oraz były zachwycającym i wyjątkowym uzupełnieniem wnętrza. Nie każdy pamięta o tym, że obrazy olejne potrzebują odpowiedniego traktowania, ale nie zawsze muszą trafiać w ręce profesjonalistów. Są domowe sposoby na to jak wyczyścić i dbać o obrazy olejne.

Najczęściej nasze prywatne dzieła sztuki są niewłaściwie przechowywane, zbiera się na nich kurz, często mogą pojawiać się plamy, gdy występuje napieranie na płótno może ono tez wysychać, a farba pęka. Dym, kurz, odchody much, pleśń, unoszący się w domu od gotowania tłuszcz… to wszystko można znaleźć na powierzchni obrazu olejnego ręcznie malowanego. Jak zatem je zabezpieczać i domowymi sposobami o nie dbać?

Czym dbać o obraz olejny domowymi sposobami?

Obraz olejny ręcznie malowany ma nie tylko wartość estetyczną, ale także bardzo często również realną – finansową. Dlatego warto jest poświęcić naszym dziełom sztuki odrobinę czasu. Jak dbać o obraz olejny? Przede wszystkim należy go odkurzyć używając do tego bardzo miękkiej ściereczki lub delikatnej miotełki do kurzu. Pod żadnym pozorem nie używaj tkanin czy materiałów które pozostawiają za sobą włókna. Mowa tu o na przykład o materiałach tetrowych, flanelowych, ręcznikach papierowych, czy zwykłych ścierkach. Szczególna uwagę należy zwrócić na miejsca gdzie obraz olejny już zdążył popękać. Aby solidnie odświeżyć obraz możesz użyć oleju lnianego, ciepłego mleka lub też ciepłej (nie gorącej) wody. Gdy obraz olejne ręcznie malowany nie ma spękań wtedy można użyć wywaru z ziemniaków, które uprzednio namoczone były w ciepłej wodzie przez około 12 godzin. Nie czyści się płótna detergentami i innymi środkami chemicznymi używanymi w gospodarstwie domowym – nawet jeżeli obraz pokryty jest werniksem. Lepiej zaopatrzyć się w specjalny płyn do czyszczenia obrazów. Taki specyfik otrzymasz w każdym sklepie plastycznym oraz w internecie. Nakłada się płyn za pomocą pędzla na całą powierzchnię płótna i zostawia. Takie środki radzą sobie bardzo dobrze na przykład z żółtymi nalotami.

Jak wyczyścić obraz olejny ręcznie malowany?

Przede wszystkim, aby dokładnie wyczyścić obraz należy najpierw zdjąć ramę. W ten sposób nie tylko zabezpieczymy ja przed ewentualnym odbarwieniem czy uszkodzeniem, ale również będziemy mogli przetestować środek czyszczący w miejscu gdzie zazwyczaj płótno przykrywa właśnie rama. Gdy podczas testowego czyszczenia w niewidocznych miejscach na ściereczce pozostają ślady farby, to należy zmienić metodę bowiem ta niszczy obraz. Delikatnie wilgotną szmatką przecieramy powierzchnię płótna, czyszcząc fragment po fragmencie. Ściereczkę należy często płukać i wyciskać tak aby pozbyć się nadmiaru wody. Ważne jest również aby nie trzeć powierzchni obrazu.

W ten sposób długo będziemy mogli cieszyć się bardzo dobrze zachowanym ręcznie malowanym na płótnie obrazem olejnym.

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *