Jak zabezpieczyć obraz akrylowy?

Urządzając swoje ulubione wnętrza wielu z nas zaczyna zwracać coraz większą uwagę na dekoracje, do których niewątpliwie zaliczają się obrazy ręcznie malowane. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się w ostatnim czasie obrazy akrylowe, które najczęściej kupowane są do salonu czy sypialni. Jeżeli już zdecydowaliśmy się na taką formę zaaranżowania wnętrza to warto wiedzieć co zrobić i jak zabezpieczyć obraz akrylowy oraz czego możemy wymagać w kwestii takich zabezpieczeń od artystów od których kupujemy, bądź galerii sztuk.

Jak zabezpieczyć obraz akrylowy?

Najczęstszą formą zabezpieczenia obrazu akrylowego jest werniks, który chroni obraz przed kurzem, zabrudzeniami oraz w przypadku niektórych werniksów przed promieniowaniem UV, które skutecznie potrafi pozbawiać pierwotnej kolorystyki naszego dzieła. Werniks to płynne medium zabezpieczające obraz przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo werniksem można nadać odpowiednie wykończenie dzięki czemu taki obraz akrylowy do salonu czy sypialni może mieć powłokę błyszczącą, satynową lub matową. Jest to niezwykle ważne aby móc dłużej cieszyć się niepowtarzalnością i pięknem dopiero co zakupionego dzieła.

Werniks do obrazów akrylowych?

Do tej pory sądzono, że werniks nadaje się jedynie do obrazów olejnych. Nic bardziej mylnego! Okazuje się bowiem, że werniks w przypadku obrazu akrylowego chroni go przed wcześniej wspomnianym promieniowaniem UV, a także daje pożądane wykończenie. Werniks może nadać efekt błyszczący oraz podbić intensywność barw. Zanim zakupimy obraz akrylowy warto zapytać czy dzieło na jakie się decydujemy jest pokryte wspomnianym preparatem oraz czy to zabezpieczenie chroni przed promieniowaniem słonecznym. W przeciwnym razie gdy tego nie będzie po około 2 latach kolorystyka zacznie płowieć a obraz akrylowy, który miał być wizytówką do salonu czy miłym uzupełnieniem do sypialni straci swój blask.  

Gdzie kupić obraz akrylowy?

Gdy już upatrzysz sobie ulubionego artystę i zdecydujesz się na jego prace, sprawdź dokładnie czy to aby na pewno obraz ręcznie malowany i indywidualny, a nie taśmowo odtwarzana grafika. Zapytaj o możliwość oprawienia w ramy i jakość stosowanych farb akrylowych. Oczywiście dopytaj o formę zabezpieczenia obrazu i poproś o certyfikat. To wszystko zagwarantuje, że staniesz się właścicielem nietuzinkowego i niepowtarzalnego obrazu, którym będziesz mógł chwalić się gościom i cieszyć nim oko przez długie lata.

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *